• Grafika zdjęcie główne góra strony
  • Grafika zdjęcie główne góra strony

Akt oskarżenia w sprawie publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa

Prokurator Okręgowy w Świdnicy wniósł do Sądu Rejonowego w  Dzierżoniowie akt oskarżenia przeciwko dwunastu mężczyznom oskarżonym między innymi o publiczne propagowanie faszystowskiego ustroju państwa oraz nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych.

Dwóch głównych oskarżonych to mieszkańcy powiatu dzierżoniowskiego, którzy w latach 2016-2018 zorganizowali w swoim powiecie i brali udział w siedmiu koncertach neonazistowskich z udziałem zagranicznych i krajowych zespołów muzycznych, w trakcie, których to koncertów propagowano faszystowski ustrój państwa oraz nawoływano do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych, a także prezentowano w celu rozpowszechniania przedmioty propagujące faszystowski ustrój państwa w postaci między innymi banerów.

Nadto aktem oskarżenia objętych jest także trzech członów jednego z zespołów muzycznych, posiadających w swoim repertuarze utwory muzyczne, w których propagowany jest totalitarny ustrój państwa. Zespół ten wykonywał utwory publicznie w trakcie organizowanych przez głównych oskarżonych koncertów.

Pozostałe osoby są oskarżone o posiadanie w celu rozpowszechniania lub sprzedaż rzeczy (takie jak płyty z muzyką, broszury, breloki, naklejki, odzież) zawierających treści propagujące faszystowski i nazistowski ustrój państwa oraz nawołujące do nienawiści na tle różnic rasowych i narodowościowych.

Za publiczne propagowanie totalitarnego ustroju państwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 2.

 

 

                                                                                               Rzecznik Prasowy

                                                                                   Prokuratury Okręgowej w Świdnicy