• Grafika zdjęcie główne góra strony
  • Grafika zdjęcie główne góra strony

Zarzut znieważenia zwłok dla matki noworodka z Wałbrzycha

Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu prowadzi śledztwo w związku z ujawnieniem w dniu 19 lutego 2018 roku w krzakach przy ul. Niepodległości w Wałbrzychu zwłok noworodka płci męskiej.

W toku prowadzonych czynności ustalono, że matką noworodka jest 28-letnia mieszkanka Wałbrzycha Daria P., która została zatrzymana w dniu 19 lutego 2018 roku.

W wyniku przeprowadzonej w dniu 20 lutego br. sekcji zwłok stwierdzono, że dziecko urodziło się w 8-9 miesiącu ciąży, nie stwierdzono występowania wad rozwojowych u dziecka, na ciele dziecka nie stwierdzono żadnych obrażeń wskazujących na działanie osób trzecich, które mogłoby mieć wpływ na śmierć dziecka. Z uwagi na fakt, iż w płucach noworodka nie stwierdzono obecności tlenu, biegła stwierdziła, że dziecko urodziło się martwe.

W związku z poczynionymi ustaleniami, matce dziecka ogłoszono zarzut znieważenia zwłok.

 Przesłuchana w charakterze podejrzanej Daria P. przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu, a w swoich wyjaśnieniach podała, że nie wiedziała, iż znajduje się w ciąży. Według relacji podejrzanej miała ona urodzić dziecko w dniu 18 lutego, a dzień późnej rano wynieść je w wiaderku i zostawić w krzakach.   

 Wobec Darii P. zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

Darii P. za zarzucany jej czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

 

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Świdnicy